איך לברוא עולם על פי טולקין

גדול סופרי הפנטזיה, ג.ר.ר. טולקין, השאיר הנחיות מופלאות כיצד להיות בורא עולמות. במסה הנדירה שלו על אגדות ופנטזיה - "על סיפורי פיות" הוא סולל את הדרך בהבחנות מדויקות  איך לכתוב ולגעת באמת. 

"כאשר בידינו ליטול את הירוק מן הדשא, את הכחול מן הרקיע ואת האדום מן הדם, כבר מפעים בנו כוחותיו של המכשף... האדם נהפך לבורא מדרגה שניה"

אז מה בתכנית?

ג'ון רונלד רעואל טולקין John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973) היה סופר, משורר בלשן ופרופסור לאנגלית עתיקה ולספרות אנגלית. במסה הנדירה שלו, "על סיפורי פיות" הוא סולל את הדרך בהבחנות מדויקות איך לכתוב ולגעת כך שהכתיבה תהיה אמינה.

הוא נחשב לאבי ז'אנר הפנטזיה המודרנית לאחר שכתב את טרילוגיית 'שר הטבעות' ואת ההוביט שקדם לו. בתור בלשן תמיד אהב שפות ולהמציא שפות. הוא חקר מיתולוגיות וסיפורי עם, אגדות ומעשיות וכתב בעצמו את 'הסִילְמָרִילִיוֹן' שהיא מעין מיתולוגיה לעולם שלם שטולקין יצר.
בשנת 1939 כתב מסה בשם 'סיפורי פיות' המתחקה אחר שורשי האגדות ומהותן, חיבורם אל המיתולוגיות האנושיות וחיבור כל זה אל הפרוזה לסוגיה; ספרי ילדים, מדע בדיוני ופנטזיה.

במפגש שלנו נעסוק בקטעים נבחרים מהמסה המבריקה הזו, ובעזרת ההבחנות המדויקות של טולקין ותרגילי כתיבה ייחודיים שפותחו בהשפעת המסה הזו, נלמד איך להיות "בוראים מדרגה שניה" כהגדרתו של טולקין. במפגש נלמד (נשתדל לפחות) איך לכתוב כמו טולקין כך שמשהו דמיוני יכול להיות יותר אמיתי מהגשם של יום המחר.

העמקה

"...דברים רבים מצויים בממלכת הפנטזיה לבד מרוחות יער ופיות, ולבד מגמדים, מכשפות, טרולים, ענקים, או דרקונים: מצויים בה הים, השמש, הירח, השמיים; האדמה, וכל אשר בה: עץ וציפור, מים ואבן, יין ולחם, וגם אנחנו, בני התמותה, כאשר שורה עלינו הקסם."

אלפית שטולקין כתב

השראה

"... עם זאת, אין לזלזל בחשיבותה של השפה. הרוח העוטה בשר. הלשון והסיפור הופיעו במקביל בעולמנו. המחשבה האנושית, המבורכת בכוחות ההכללה וההפשטה, לא רק שהיא רואה דשא ירוק, מבחינה בינו לבין דברים אחרים... אלא גם רואה שהוא ירוק, בנוסף על היותו דשא.

כתיבה

קחו עיפרון ודף, והביטו במשהו בחדר, במישהו, תנו להתבוננות להמשך כמה רגעים ותנסו להשבית כל מחשבה שאומרת לכם שאתם יודעים במה אתם מביטים. תארו את המראה כמו פעם ראשונה שאתם מביטים בזה. תנסו שלא להסחף למה הדבר מעורר בכם, או מה הוא מזכיר לכם, אלא התרכזו בדבר עצמו, ותתארו אותו באיזו דרך שתרצו, כמה שיותר פרטים, כמה שיותר הבחנה.

איך לברוא עולם? - מפגש לכתיבה השראתית עם אמרי פרל

מפגש חד פעמי ליצירת טקסטים אמינים ויכולות ליצירת עולמות בהשראת ג.ר.ר טולקין
35 בלבד
  • המפגש יתקיים ביום רביעי | ט' אייר | 21.4
  • בשעה 20:30
  • המפגש יתקיים בזום, קישור ישלח במייל ביום המפגש
מפגש חדש!

“Faithless is he that says farewell when the road darkens”

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לניוזלטר

או הצטרפו לקבוצת עדכונים שקטה בווטאצאפ או בטלגרם

מה אנשים מספרים על מפגשי הכתיבה?

אמרי פרל איך כותבים פנטזיה כמו טולקין

Over The Misty Mountains Cold

 

Far over the Misty Mountains cold,
To dungeons deep and caverns old,
We must away, ere break of day,
To seek our pale enchanted gold.

The dwarves of yore made mighty spells,
While hammers fell like ringing bells,
In places deep, where dark things sleep,
In hollow halls beneath the fells.

For ancient king and elvish lord
There many a gleaming golden hoard
They shaped and wrought, and light they caught,
To hide in gems on hilt of sword.

On silver necklaces they strung
The flowering stars, on crowns they hung
The dragon-fire, on twisted wire
They meshed the light of moon and sun.

Far over the Misty Mountains cold,
To dungeons deep and caverns old,
We must away, ere break of day,
To claim our long-forgotten gold.

מפגשי כתיבה נוספים שאולי יענינו אותך

קטעים אחרונים בבלוג

שכבות - אמרי פרל - שיר
שירה

שכבות

שכבות שכבות תוריד,אכן ישרוף.קלף רטיה מעל הלב הפצוע.קלף-קלף קשקשי השקט הקפואשידעת היטב לגדל,בשקט השתרגו על פני העור,על פני האור של קרני שמש החודריםמבעד לוילון וריח

קרא עוד »
כלי זכוכית נאה - אמרי פרל
שירה

כלי זכוכית נאה

אני נשבר סוף סוף לרסיסיינשבר לשבריי היפים והקרועיםהכל הרי נשבר בסוףהרי נשבר הסוף לכל.הרי שבר מעיד שהיה פעם כל,שהיה פעם כלי,והייתי כלי זכוכית יפה.כלי נאה

קרא עוד »
חוזה חדש - אמרי פרל
הגות

חוזה חדש

אני מסכים בדמי לחתום הסכם חדש.בדמי אחיי הופר הקודם, בצרחת נשים נקרע.גם חוזה שנחתם בראשית בריאתי, בדם טבורי נכרת,נשרף כנייר יחד עם הכל.מילותיו הריקות פזורות

קרא עוד »
מלאך אבן - אמרי פרל
הגות

מלאך אבן

פסול לך שתי לוחות אבנים,פסול לך את תורתךכפסלו של דודכמאמרו של מיכאלנג'לו –"ראיתי את המלאך בתוך השיש וגילפתי אותו לחופשי"אתה הרי נחבא בתוך עצמך.ובעיקר יש

קרא עוד »

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לניוזלטר

או הצטרפו לקבוצת עדכונים שקטה בווטאצאפ או בטלגרם